SağlıkYaşam

Hanımlarda Hayat Kurtaran 3 Öneri

Acıbadem Maslak Hastanesi hanım Hastalıkları ve Doğum Uzmanı/ Jinekolojik Kanser Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mete Güngör, hanımlarda yaşam kurtaran 3 öneride bulunmuş oldu...

Hanımlarda Hayat Kurtaran 3 Öneri

Rahim ağzı kanseri, rahim kanseri, yumurtalık kistleri ve kanserleri, endometriozis, miyom… Uzmanlar her fırsatta ‘Erken tanı hayat kurtarır’ diyerek rutin kontrollerin ve testlerin önemine dikkat çekiyorlar. Ancak çoğumuz bu yaşamsal önem taşıyan öneriyi ya korkudan ya da ihmalkarlıktan genellikle kulak arkası ediyoruz. Oysa erken tanı ve tedavi günümüzde rahim ağzı, rahim ve yumurtalık kanseri gibi ölümcül hastalıkların bile tedavi edilebilmesini sağlarken, bir yandan da tarama olanağı olan rahim ağzı kanserlerinin hiç oluşmadan önüne geçilmesine de olanak tanıyor.

  1. DÜZENLİ OLARAK JİNEKOLOJİK MUAYENEDEN GEÇİN

Tertipli muayene 2 durum için çok önemli. İlki; hemen hemen şikayete yol açmamış, ilerlememiş, sadece mevcud bir hastalığın erkenden fark edilip tedavisinin derhal başlaması için örutubet taşıyor. İkincisi de sağlıkla uyuşmayan yanlış alışkanlıkların yada mevcud risk faktörlerinin zamanında değiştirilerek, olması olası bir hastalığı engellemek için.

Neler yapılıyor?

Rutin muayeneyle, tedavileri ilaçlarla düzenlenebilen enfeksiyon, adet düzensizlikleri, ameliyat olunması ihtiyaç duyulan yumurtalık kistleri, myomlar ve rahim sarkması gibi hastalıkların yanı sıra yaşamsal öneme haiz olabilecek rahim ağzı kanseri, yumurtalık yada rahim kanseri gibi hastalıkların tanısı için de kontroller yapılıyor.

Ne vakit yaptırmalı?

Düzenli jinekolojik muayene için çağdaş tıbbın önerisi kız çocuklarının 13-15 yaş içinde ilk kadın doğum muayenelerinin yapılması. Erişkin dönemde ise her kadının senede bir kere jinekolojik muayene ve ultrason takip edeni yapmış oldurmaları gerekiyor.

2. RAHİM AĞZI KANSERİ İÇİN TARAMA KONTROLU YAPTIRIN

Dünya genelinde her yıl ortalama 500 bin hanım, Human Papilloma Virüsü’nün sorumlu tutulduğu rahim ağzı kanserine yakalanıyor. Daha da fenasü bu hanımların 250 bini geç teşhis nedeniyle hayatını kaybediyor. Hanım kanserleri arasında 2. Sırada yer alan rahim ağzı kanserine, ülkemizde her yıl 1500 hanım yakalanıyor. Oysa yılda düzenli olarak yaptırılması önerilen Pap Smear Testi ile rahim ağzı kanserleri henüz hücre değişimlerinin olduğu, daha kanser öncesi süreçte yakalanabiliyor. Ek olarak bu hastalığı önlemek için yola çıkan ABD’li bilim adamları yeni bir tarama yöntemi daha geliştirdi; “Işık ile Tarama”. Bu tarama yönteminde kadına patolojik incelemeye gerek olmadan, anında sonuç iletilebiliyor.

Neler yapılıyor?

Tarama testlerinin iki fonksiyonu var; birincisi kanser öncüsü şüpheli hücresel değişimleri tespit etmek. İkincisi ise rahim ağzı kanseri mevcutsa, hastalığın erken evrede tanınmasını sağlamak. Tarama amacıyla kullanılan Pap Smear testinde fırça şeklindeki özel bir çubuk yardımıyla rahim ağzından sürüntü alınıyor. Alınan örnek patolojiye gönderiliyor ve 2-7 gün içinde neticelanıyor. “Işık ile Tarama” sisteminde ise hanım masaya yatmış olduğunda rahim ağzına ışıklı bir cihazla bakılıp, o bölgede sorun olup olmadığı 1-2 dakika içinde tespit edilebiliyor. Cihazın bağlı bulunmuş olduğu ekranda sonuç düşük, orta veya yüksek risk olarak beliriyor. Bu sayede kontrol sonucunun temiz çıktığı ya da şüpheli bulgulara rastlandığı anında bildirilebiliyor. Şüpheli olan neticelarda tanısal fakatçlı rahim ağzından biyopsi alınıyor.

Ne süre yaptırmalı?

Tarama testlerine cinsel ilişkiden 1 yıl sonrasında yada 21 yaşlarında başlanmalı ve 1-3 yılda bir tekrarlanmalı. 70 yaşına kadar devam edilmeli. Pap Smear testi vajinal kanama ve akıntı olmadığı bir donemde, tercihan cinsel ilişkiden yada herhangi bir vajinal ilaç kullanımından 2-3 gün sonra yapılmalı.

3. BU BELİRTİLERDE HEMENN DOKTORA BAŞVURUN

Rutin olarak önerilen senelik jinekoloji muayenesi dışında, hastalıkların emareleri olabilecek durumlarda da ne olursa olsun erkenden bir hanım doğum muayenesi olunması gerekiyor. Her şikayet bir hastalık olduğu anlamına gelmese de, bazı belirtilerin varlığı derhal bir jinekolojk muayeneyi gerektiriyor. Aşağıda yer edinen belirtilerde süre kaybetmeden doktora başvurmayı dikkatsizlik etmeyin.

  • Akıntı, kasık ağrısı, ilişki sırasında ağrı ve yanma, jinekolojik enfeksiyonların belirtisi olabiliyor.
  • Ağrılı adet görme, ilişki sırasında ağrı endometriozis denilen rahim içi dokunun rahim haricinde bulunmuş olduğu hastalığın emarelerinden olabiliyor.
  • Adetlerin çok kanamalı olması, rahmin karından elle hissedilir şekilde büyümesi ve kasık ağrısı myom denilen, rahmin iyi huylu kitlelerinin emarelerini oluşturabiliyor.
  • İlişki sonrası kanama, kötü kokulu akıntı rahim ağzı kanserinin emaresi olabiliyor.
  • Menopozdan sonra görülen kanama rahim kanserine işaret edebiliyor.
  • Karında yaygın şişkinlik, kitle hissedilmesi yumurtalık kanseri belirtisi olabiliyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı/ Jinekolojik Kanser Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mete Güngör

Etiketler

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikkatinizi Çekebilir

Close
Close