SağlıkYaşam

Günlük İhtiyacınız Olan 5 Vitamin Nedir?

Hepimiz sağlıklı bir yaşam sürmek isteriz. Ve bunun için sağlıklı beslenmeye çalışırız. Besinlerden almış olduğumız biroldukça vitamin, vücudumuzdaki birçok faaliyeti başlatır ve sürdürür. Doğrusu aslen vitaminler olmadan, sağlıklı bir yaşamdan anlatmak imkânsızdır.

Peki, günlük ihtiyacımız olan ve bizim için hayati öneme haiz vitaminler hangileridir?

İşte her gün almanız gereken 5 çok önemli vitamin.

1- A VİTAMİNİ

A vitamini, antioksidan olarak fazlaca önemli bir vitamindir. Hayvansal ve bitkisel olarak vücuda alınabilir. A vitamininin kemik gelişiminden bağışıklık sisteminin güçlenmesine kadar biroldukça faydası vardır.

Bu faydalardan kısa bahsetmek gerekirse, kemik gelişimi üzerinde etkilidir, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, üreme ve gelişmeyi arttırır, hücre fonksiyonlarının düzeltilmesine destek sunar, diş ve diş eti sağlığı için önemlidir, saç ve deri oluşumuna; mide, karaciğer ve üriner sistemin korunmasına destek sağlar, D vitaminini etkinleştirir, göz sağlığını iyileştirir.

A vitamini içeren hayvansal gıdalar:

Ciğer, süt, koyun eti, tavuk eti, yumurta, ton balığı, somon, yoğurt, peynir, karides… A vitamini içeren bitkisel gıdalar:

Brokoli, maydanoz, havuç, nane, patates, ıspanak, bezelye, marul, greyfurt, kavun, domates…

2- B12 VİTAMİNİ

B12 vitamini de, vücudumuz için fazlaca önemli bir vitamindir. Faydalarından doğrusu bahsetmek gerekirse; hücre yaşlanmasının önüne geçer, sinir hücrelerini onarır, kalp damar hastalıklarına karşı vücudu korur.

Ek olarak vücuttaki karbonhidratı enerjiye çevirir, yağı azaltır. Sağlıklı saç, cilt ve tırnak için çok önemlidir. Kilo denetimünü sağlar, halsizlik ve yorgunluğun önüne geçer. Meme, kolon, prostat kanserlerine karşı koruyucudur.

B12 vitamini içeren gıdalar:

Et ve süt ürünleri, balık, kabuklu deniz canlıları…

3- C VİTAMİNİ

C vitamini insan vücudunun maksimum ihtiyaç duyduğu vitaminlerden biridir. Bedenimize olan faydalarından anlatmak gerekirse; kansere karşı koruyucudur, ameliyat sonrası iyileşme sürecini hızlandırır, yaraları, yanıkları iyileştirir. Damarlardaki kan pıhtılaşmasını düşürür. Bakteriyel enfeksiyonların önlenmesinde ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir.

C vitamini içeren gıdalar:

Portakal, mandalina, greyfurt, limon… Maydanoz, kabak, karnabahar, domates, ıspanak, yeşilbiber… Kuşburnu, frenk üzümü, çilek, misket limonu…

4- FOLİK ASİT

Folik asit olarak da bilinen B9 vitamini, kalp hastalıkları, felç, kanser ve doğum kusurlarının önlenmesi konusunda son aşama önemlidir.

Yani faydalarından anlatmak gerekirse; hamilelik için yararlıdır, felç riskini azaltır, kolesterolü düşürür, kalp sağlığını korur, Alzheimer hastalığını önler, diyabete iyi gelir, depresyonla mücadele eder.

Folik asit içeren gıdalar:

Mandalina Kabuğunu Sakın Çöpe Atmayın! Mercimek, yeşil yapraklı sebzeler, narenciye, kuşkonmaz, barbunya, brokoli, ay çekirdeği, domates suyu, zenginleştirilmiş ekmek ve tahıllar, yumurta.

5- D VİTAMİNİ

D vitamini, kalsiyum ve fosfor emilimini hızlandırarak kemiklerin kuvvetlenmesine yardımcı olur ve çocuklarda kemik gelişimini için oldukça önemlidir.

Faydalarından yani bahsetmek gerekirse; kasların güçlenmesini sağlar, meme ve kolon kanseri riskini azaltır, tansiyonnı azaltır, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kalp hastalıklarını önler.

D vitamini içeren gıdalar:

D vitamini çok az gıdada bulunur. Peynir, tereyağı, yağlı balıklar, balık yağı, yumurta, patates. Bu yüzden vücudun D vitamini ihtiyacını karşılamak için gün içinde kısa yürüyüşler yapmak ve güneş ışığı almak gerekir.

Etiketler

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikkatinizi Çekebilir

Close
Close