Anne ve Çocuk

Evde Doğal Bebek Maması Nasıl Yapılır?

Çoğu anne için bebeğinin anne sütünün yanında ek gıdalara geçiş yaptığı dönem çok önemlidir. Bebeğini en naturelı ve en sağlıklısıyla beslemek isteyen anneler, bebeğin duyduğu mama ihtiyacını karşılamak için satın aldıkları hazır mamaların yapılış şekillerini bilmediklerinden bu mamaları verirken şüphe duyarlar. Bu probleminin çözümü ise evde kendi yapabilecekleri mamaların olmasıdır.

Anne bebek ilişkisinde annelerin, bebeklerinin sağlığını etkileyecek mevzularda çok kırılgan olmalarından dolayı hazır gıdalara itimatı yoktur. Fast foodlara göre bebeklerinin sağlığı için evde kendi yaptıkları gıdaları verirler. Fakat pek çok anne, mamaya gelince iyi mi yapacağını bilmediğinden dolayı hazıra başvurmaktadır. Bebeğin sağlığı açısından hem tadının benzer olan aynı zamanda evde yapılıp taze tüketildiğinden daha sağlıklı olan bazı mamalar yapılabilir. Bu mamalar yapılışının kolaylığı sayesinde de pek çok annenin dikkatini çekmektedir.

 

EVDE YAPILABİLECEK BEBEK MAMALARI

1- Evde sağlıklı sebze ve meyvelerle püre şeklinde meydana getirilen yiyecekler bebeğin sağlığı için önemlidir. Hem tat açısından bununla beraber sağlık açısından hazır mamalara benzer bir püreye gelecek olursak havuç ve kabak püresidir.

Yapımı;

 • Yarım fincan irmik
 • Küçük boy bir adet kabak
 • Küçük boy bir adet havuç
 • Kuru soğanın çeyreği
 • Bir tatlı kaşığı zeytinyağı

Bu malzemelerden sebzeleri minik minik doğradıktan sonra bir tatlı kaşığı kadar olan zeytinyağı sebzelerin üstüne dökülür. Metal bir kaşık asla kullanılmaz. Onun yerine tahta bir kaşıkla karıştırılır ve sotelenir. Bir bardak sıcak suyun içinde on veya on beş dakika göz kararı pişirilir. Kabak ve irmik bir tencereye koyularak ekstra yedi veya sekiz dakika daha pişirilir. Ondan sonra hepsi birleştirilerek tekrardan tahta bir kaşıkla ezilir. Püre haline gelen mama bebeğe yedirilir. Bu mamanın malzemeleri normale oranla biraz daha azdır. İki ya da üç öğüne saklanacak kadar değil tek öğünlüktür. Azca yapılmasındaki fakatç bebeğin taze taze yiyerek daha faydalı bir mama almasıdır.

2- BİR DİĞER MAMA TARİFİ

Bu tarifte de sağlıklı ve sebze yerine meyveli bir mama olacak.

Lüzumlu malzemeler;

 • Bir muz (Bebeğinizin durumuna göre yarım da olabilir)
 • Bir tatlı kaşığı pekmez
 • Bir çay bardağı devam sütü
 • İki ya da bir buçuk yemek kaşığı irmik

İrmik ile devam sütü karıştırılarak bir tencerede ısıtılır. Devam sütü bulunmayan kişiler de anne sütünü sağıp kullanabilirler. Bu karışım biraz ılıdıktan sonra muz küçük minik kesilerek süt ve irmiğin içine atılır. Bir güzel karıştırılır. Üzerine de bir tatlı kaşığı pekmez gezdirilir. Pekmez şart değildir fakat bebeğin gelişimi için önemlidir. Böyle bir tarifte bebek için fazlaca sıhhatlidır.

3- BİR DİĞER MAMA TARİFİMİZ İSE

 • Yarım küp küp doğranmış şeftali
 • Yarım kabuğu soyulup rendelenmiş elma
 • Yarım küçük parçalara ayrılmış muz

Bu üç meyve gerekli işlemler uygulandıktan sonra bir kaseye alınır. Bu kasede iyice karıştırılır. İsteyen anneler bunu rondodan geçirerek bebeğine yedirirken isteyenler de üzerine pekmez dökerek servis edebilirler.

EVDE BEBEK MAMANIN AVANTAJLARI

Evde mama sayesinde annelerin içleri rahat edecektir. Bu mamalar tamamen evde yapılabilecek olup son aşama sıhhatlidır. Bebeğin yaşı ve yeme alışkanlıklarına göre ara öğün ve ana öğün olarak yedirilebilir.

Etiketler

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close