CinsellikYaşam

Cinsel isteksizlik neden olur?

Cinsel isteksizlik neden olur?

Zevk sezmek, üremek, iletişim ve paylaşım adına yaşamış olduğumız cinsellikten bazen uzaklaşabiliriz. Cinsel isteksizliğin fiziksel, psikolojik, fizyolojik birçok sebebi olabilir. İçeriğimizde neden cinsel isteksizlik duyabileceğinize değindik. Işte cinsel isteksizliğe sebep olan etkenler..

Toplumsal hayatımızda yaşamış olduğumız bazı can sıkıcı olayla, iş yaşamı stresi, değişen beslenme alışkanlıkları ile birlikte sorunlarımız daha da artıyor. Lüzumlu fizyolojik ve ruhsal tedaviler ile üstesinden gelebileceğimiz bir sorundur cinsel isteksizlik..

En başta hamile kalma korkusu gelir diyebiliriz
Cinsel yaşamınızı kısıtlamanıza gerek yok uygun doğum denetim şekilleri ile bu korkunuza son verebilirsiniz.

Dış görünüşünü burun kıvır, kendini cinsel olarak çekici bulmama
Vücudunuzdan utanmamalısınız. Toplumsal kalıplardan sıyrılmalı ve kendinizi olduğunuz şeklinde kabul etmelisiniz.

Yakınlaşma korkusu
Geçmişinizi bir kenara bırakarak anı ve geleceğinizi düşünün. Geçmiş üzücü ve fenadür. Sürekli geçmişi düşünerek yaşarsanız asla ilerleyemezsiniz. Cinsel yaşam deliğiniz bundan en negatif şekilde etkilenecektir.

Yoğun iş yaşamı, stres ve endişeDeğişen ve iyice kalabalıklaşan metropol yaşamında yürümek bile bu kadar zorken, devamlı “gelecekte neler olacak?” “iş bulabilecek miyim?” “okul bitecek mi?” benzer biçimde sorular hayatımızı iyice sıkıştırıyor. Ruhsal olarak sizleri zorlayan bu durumlar cinsel yaşam deliğinizı da etkileyebilir.

İletişimsizlik
Çağımızın kanayan yarası mesajşimsizlik birbiriyle evlilik düşünecek kadar çok seven çiftlerin arasında bile vardır. Genellikle hanımlarda ilk defa ilişkiye girmeden dolayı yaşanmış olan tehlike ve kaygılar, eşlerine, partnerlerine açılamaması, isteklerini ve arzularını doğru ifade edememesinden kaynaklanan, örf ve adetler, toplumsal baskılarında eklenmesiyle oluşan beklide en önemli problemlerden biridir. Fakat bu partnerinize, eşimize inanarak, geniş düşlem dünyanızı daraltarak, konuşarak, dinleyerek, sorunları çözmek için çabalayarak, korkmadan ve severek aşabileceğiniz minik bir sorundur.

Çeşitli sıhhat problemlerı
Yüksek tansiyon, anemi, sağlık sorunlarından kaynaklanan ilaç kullanımı benzer biçimde faktörler cinsel yaşamcığınızı negatif yönde etkisinde bırakır.

Hormonlar
Cinsel istek duyabilmeniz için gerekli testosteron veya östrojen hormonlarınız noksan olabilir. Uygun tedavi yöntemleriyle sorun çözülebilir.

Ağrılı cinsel ilişki
Çeşitli enfeksiyonlar, vajina kuruluğu, sırt ağrıları, genellikle genç kadınlarda görülen endometriyozis benzer biçimde kronik rahatsızlıklar cinsel isteğinizi düşürebilir.

Düşlem dünyanızın genişliği
Pornografi, mastürbasyon, aldatma şeklinde cinsel bağımlılıklar partnerinize karşı olan saygı ve beklentinizi azaltarak cinsel yaşam deliğinizda isteksizliğe neden olabilir.

Böylelikle bu şekilde sıralamış olduk, makaleyi okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Etiketler

İlgili Yazılar

“Cinsel isteksizlik neden olur?” için 2 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikkatinizi Çekebilir

Close
Close