CinsellikSağlıkYaşam

Vajinanıza Bunları Kesinlikle Yapmayınız!

Her hanım genital organının sağlığı ve temizliği hakkında az çok bilgiye sahiptir. Sadece kimi zaman doğru bildiğinizi sandığınız yanlışlarla istemeden vajinanıza zarar verebilirsiniz. Siz siz olun vajinanıza bu 10 şeyi asla yapmayın.

Sabun
Vajinayı sabunla temizlemek vajinanın organik yapısını ve PH dengesini bozar. Mantar, kaşıntı, enfeksiyon benzer biçimde negatif bir takım sonuçlar doğurur. Sadece su ile vulvanızı temizlemeniz yeterlidir.

İç Çamaşır İle Uyumak
İç çamaşırı genital bölgenin nefes almasını engellediği için gece yatarken iç çamaşırsız yatmanızda yarar var.

Önemli Not: Eğer vajinanızda normalin dışında koku, akıntı, kaşıntı şeklinde belirtilerle karşılaşırsanız ne olursa olsun bir kadın doğum uzmanına başvurunuz.

Bileşik İç Çamaşırlar
bileşik çamaşırlar genital bölgenin hava almasını engeller ve enfeksiyon riskini artırır. Bu yüzden iç çamaşırlar seçiminize çok özen gösterin ve %100 pamuklu kumaşları tercih edin.

Günlük Pedler
Pedler vajinanın nefes almasını engeller. O nedenle adet dönemleri dışında ped kullanmayı tercih etmeyin. Ayrıca pedlerin sık değiştirilmemesi de enfeksiyon riskini artırır.

Vücudu Saran Dar kıyafetler
Dar kıyafetler idrar yolu iltihabına davetiye çıkarırır. Ayrıca vajinal bölgede tahriş, iltihap ve enfeksiyon şeklinde pek çok negatif etkiye sahiptir.

Vajinal Duş
Hanımların vajinayı temizlemek adına yaptığı en büyük yanlışlardan biri vajinanın içini yıkamaktır. Bu da vajinanın PH dengesini bozarak enfeksiyon riskini arttırır. Vajina kendini kendini temizleyen bir yapıya sahiptir. Vajinanın dışını yalnız ılık su ile yıkamak yeterlidir.

Çamaşır Suyu-Karbonatlı Su
Genital bölgedeki kararma için başyaralanan yanlış yöntemlerden önde gelen çamaşır suyu ve karnonatlı suyla beyazlatma işlemi aşırı duyarlı olan bu bölge için çok zararı dokunandır. Eğer vajinada kararma şikayetiniz varsa ve bu konum sizi rahatsız ediyorsa kesinlikle bir uzmana başvurun ve tıbbi beyazlatma yöntemlerini tercih edin.

Vajinal Temizlik Ürünleri
Güzel koksun diye kullanılan vajina spreyi, losyon, krem, bitkisel yağ yahut esansları asla kullanmayın. Bunlar kötü kokuyu gidermez yalnız geçici bir süre kamufle eder. Bu biçim ürünler vajinal enfeksiyonları kaçınılmaz kılabilir.

Tampon
Zor anlarınızda yardımcı olabilir fakat tampon kullanımı vajinanız için pek sağlıklı bir şeçim değildir. Tamponlar zararlı organizmaların üremesini önlemek için dezenfektanlar içerirler. Bu da vajinada tahrişe ve enfeksiyon oluşumuna niçin olabilir.

Parfümlü Pedler
tane döneminde kullanılan pedlerin parfümlü olanlarını seçmeyin. Kullanılan bu deodorantlar vajinal enfeksiyonlara, dolayısı ile daha kötü kokulara niçin olur.

Vajinal Temizlik Ürünleri
Güzel koksun diye kullanılan vajina spreyi, losyon, krem, bitkisel yağ yahut esansları asla kullanmayın. Bunlar kötü kokuyu gidermez yalnız geçici bir süre kamufle eder. Bu biçim ürünler vajinal enfeksiyonları kaçınılmaz kılabilir.

Etiketler

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikkatinizi Çekebilir

Close
Close