Anne ve Çocuk

Tüp bebeğin tercih edilme sebebi nedir?

Eğer doğal yollarla bebek sahibi olamıyorsanız, tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olma hayalinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

TÜP BEBEĞİN BAŞARISI YUMURTA SAYISINA BAĞLIDIR

“Tüp bebek tedavisinin başarısı anne talibinın ürettiği yumurta sayısına bağlıdır. Bu yüzden yumurta sayısını çoğaltmak için ilaç tedavisi ile uyarma işlemi yapılır. Bu ilaç tedavisi ortalama 8-10 gün süre gelir. Bu süreç süresince doktor annenin yumurtalıklarının gelişimini kovuşturmak için gerekiyorsa kandaki hormon düzeyini denetim eder ve ultrasonografi uygular. Bu tedavi ile anne adayında mümkün olduğunca fazla yumurtanın büyümesi sağlanır. Peşinden yumurtaların toplanması işlemine geçilir. Bu işlem için anneyi rahatlatmak için genel anestezi uygulanabilir. Toplanan yumurtalar embryolog tarafından kontrolden geçirilir, seçilen yumurtaların döllendirilmesi sağlanır. Son aşama olan embriyo transferi işlemini gerçekleştirmek için, anne talibindan hafif idrara sıkışık olması istenir. Aktarma işlemi için embriyo ile yüklenmiş olan bir katater, vajenden ve rahim ağzından geçirilerek, embryolar rahim içine yerleştirilir. Embriyo rahim içine yerleştirildikten sonra normal gebelik süreci başlatılmış olur.”

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE BAŞARIYI ARTIRMA YOLLARI

Op. Dr. Gurur Polat “Anne adayından alınan yumurtalar ile baba adayından alınan spermler bir araya koyularak döllenmenin kendiliğinden gerçekleşmesi beklenir. Bilinenin aksine döllenme işlemi tüpün içinde değil, dish denilen minik plastik tabakçıkların içinde olur. Bu tabakçıklar inkübatör denilen, anne rahmini yansılamak eden makinelerde tutulur. Bu makinelerin içinde ısı, nem ve karbondioksit oranları sabittir. Tüp bebek yönteminde yumurtanın çevreında yüzen spermlerden birinin, yumurtanın kabuğunu delerek içeri girip yumurtayı döllemesi istenir. İlk sperm içeri girdikten sonra yumurta kabuk yapısını değiştirdiğinden başka bir spermin içeri girişine müsaade etmez. Döllenme kontrolü ertesi gün yapılır ve aileye kaç yumurtanın döllendiği hakkında bilgi verilir. Döllenme oranları yumurtadan daha çok spermin kapasitesi ile ilgilidir. Spermde hareket, sayı yada şekil bozukluğu varsa dölleme işlemi gerçekleşemeyeceğinden bu tip spermler ile tüp bebek uygulanamaz. Mikroenjeksiyon işlemi daha uygun olur. Tüp bebek tedavisinde günümüzde kullanılan ileri teknikler sayesinde çiftlerin çocuk sahibi olma düşsel yerine getirilebiliyor. Bunun için çiftlerin sabırla tedavinin şartlarını yerine getirmeleri yeterlidir.”

YAZARKadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Gurur Polat

Etiketler

İlgili Yazılar

“Tüp bebeğin tercih edilme sebebi nedir?” için 2 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikkatinizi Çekebilir

Close
Close