Diyet

Selülitlerinizden Kurtulun

Selülit özellikle bacakların üst kısmında, sıkılmış olduğunda portakal kabuğu görüntüsü yaratan görsel bir sorundur. Selülit nedir ve selülite son vermek için neler yapılabilir, Selülite Son yazımızda sizler için icra ettiğimız araştırmanın sonucunda bulduklarımızı açıklayacağız.

Selülit neden Olur?
Selülit hanımlarda ortalama %80-90 oranında görülüyor. Erkeklerde ise yok denecek kadar azca. Bununda tüm nedeni hormonlar. Kadınlık hormonu, kadın vücuduna yuvarlak hatlarını sağlayabilmek için kalça ve bacak kısmında yağ tutunmasına niçin oluyor. Deri altında tabakalaşan fazla yağ, sıkmış olduğunız vakit portakal kabuğu görüntüsünü oluşturan selülite niçin oluyor. Erkekler ise kaslı bir yapıya haiz oldukları için bu sorunla hiç denecek kadar azca karşılaşıyorlar.

Doğal olarak ki tükettiğimiz yiyeceklerin ve sporun bunun üzerinde yadsınamaz bir tesiri var. Sigara kullanımı, fazla alkol alımı, fazla kafein kullanımı selülit oluşumunu tetikleyen etkenler. Bu tarz şeylerin dışında;

Fazla tuz kullanımı : kan basıncını artırıp dolaşımı bozduğu ve vücutta su tutup ödemlere sebep olduğu için.
Hayvansal yağ tüketimi : Kilo aldırdığı, dolaşım bozukluğuna neden olduğu için.
Kızartarak hazırlanan yiyecekler : Dolaşımı ve yağ hücrelerinin yapısını bozduğu için, uzak durmamız ihtiyaç duyulan gıdalar olarak listenin başındaki yerlerini alıyorlar.
Selülitleri Azaltmak İçin Yapılacaklar
Selülitleri azaltmak için beslenmenizde dikkat edebileceğiniz bazı noktalar var doğal olarak. Fakat unutulmaması ihtiyaç duyulan, beslenme düzeninizi korurken ne olursa olsun spor yapmaya da çaba etmelisiniz. Spor yaparak, bacaklarınızı daha güçlü ve kaslı bir hale getirebilir, böylece mevcut selülitlerinizin kendilerini daha az göstermelerini sağlayabilirsiniz.

Selülitleri azaltmak için beslenmenizde dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır:

bol su içmek; günde 2,5-3 litre yöreı su tüketmeniz vücudunuzda yağ yıkımını hızlandırır, dolaşımı düzene sokar. Böylece zayıflama sürecindeyken selülitlerinizden daha rahat kurtulabilirsiniz.
C vitamininin selüliti azaltıcı etkisi vardır. C vitamini kaynağı sebze ve meyveleri bol bol tüketmeye gayret edin. Limon, kivi, portakal, biber ve maydanoz naturel C vitamini kaynağı olarak bilinen gıdalardır.
Beslenme programınıza bol limonlu salataları dahil edin. Selülitlerden korunmaya ve azalmasına faydası vardır.
Hayvansal kaynaklı gıdaların içinde et, tavuk ve balık (yağsız olarak hazırlandığında) kaliteli proteinler ihtiva ederler. Bu proteinler metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar ve zayıflarken kas kaybı yaşanmasını önledikleri için yağ yıkımını desteklerler. Zayıflamaya ve selülitlerinizden kurtulmaya yönelik bir rejim uyguluyorsanız kaliteli protein kaynağı olan et gruplarını dengeli bir halde tüketmelisiniz. Uzmanlar bu gibi durumlarda Omega-3 ve Omega-6 kaynağı olduğundan ızgara balığın haftada en az 2 yada 3 öğün tüketilmesini tavsiye ederler.

Etiketler

“Selülitlerinizden Kurtulun” için 6 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close