CinsellikSağlıkYaşam

Oral Seks Sağlıklı mıdır? Belsoğukluğu Yapar mı?

Bu hastalığın sadece cinsel organlar kanalıyla bulaştığını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Özellikle bu bakteriler hanımlar için daha tehlikeli!

Belsoğukluğu hastalığının sadece cinsel organlar yoluyla bulaştığını sanıyorsanız yanılıyorsunuz.Milyarlarca bakteriyi barındıran boğazcaımız belsoğukluğu mikrobu (gonore) için tehlikeli ve sessiz bir rezervuar! İlaca dirençli bu hastalık tüm dünyada oral seksle yayılıyor. Dünya sıhhat Örgütü, “süper gonore” olarak da adlandırılan bu yeni türe karşı uyarmalarda bulunuyor. Çünkü bildik şekilde tedavisi başarılı olmuyor.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, belsoğukluğu ve oral seks arasındaki bağlantı hakkında şu bilgileri verdi:

ORAL SEKS KANALIYLAGEÇİYOR

Her yıl dünyada ortalama 78 milyon birey belsoğukluğuna yakalanıyor. Yetersiz meydana getirilen tedaviler sonucu antibiyotiklere karşı direnç kazanan bu yeni tür, oral seks sonrası boğazda yerleşiyor. Ve sıradan bir boğaz enfeksiyonu emareleri veriyor. Fakat oral ‘gonore’yi algılamak ve tedavi etmek zor olduğundan verilen basit enfeksiyon tedavileri yetersiz kalıyor ve bakterinin direnç kazanmasına katkıda bulunuyor.

Bu bakteriler idraklandığında bile, oral enfeksiyonların tedavisi zordur. Antibiyotikler kan dolaşımında bulunur, sadece boğaz bölgesinin kanlanması daha azdır.

Tedavi edilmemiş bu boğazca enfeksiyonları cinsel organlara yayılabilir ve erkeklerde testis ve pelvik ağrıya niçin olabilir. Özellikle bu bakteriler hanımlar için daha tehlikeli.

 

ÜÇ YENİ İLAÇ ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR

Bilim insanları süper ‘gonore’ye karşı kullanılabilecek üç yeni ilaç üzerinde çalışıyor. Ancak bunun haricinde bu süper dirayetli bakteriler için kullanılabilecek pek bir şey de yok.

Ek olarak ilaç şirketlerinin bu yeni bakteriye karşı yeni ilaçlar üretmesi için kafi teşvik olmadığını da belirtmek gerekir. Çünkü bu ilaçların kullanım ömrü yeterince uzun değildir. Bakteri ilaca karşı direnç kazanılmış olduğunda ilacın da biçimülünü değişiklik yapmak gerekir. Bundan dolayı bu hastalığa karşı herhangi bir ilacın üretilmesi için pek çaba gösterilmiyor.

TÜM İLAÇ TİPLERİNE KARŞI DİRENÇ GELİŞTİREBİLİYOR
Bu bakteri her süre bizden daha parlak zeka davranabiliyor. Üretilen her ilaca karşı direnç geliştirebiliyor. Birincil tedavi seçenekleri olan “ciprofloxacin” ve “azithromycin”e de direnç gelişmeye başlamış durumda.

Japonya, Fransa ve İspanya’da bu tedaviye dirayetli üç süper gonore vakası ortaya çıktı. Hiçbir antibiyotikten etkilenmeyen yeni tür bakteri bilim dünyasını endişelendiriyor.

Bu vaziyet süper ‘gonore’lerin tedavi edilemeyeceği anlamına gelmiyor. Sadece doktorlar, insanlarda düzgün kontrol edilmemiş “etiketsiz” tedavilere başvurmak zorunda kalabilirler (örneğin yüksek dozda antibiyotik veya daha ağır ilaçlar almak şeklinde).

Üstelik bilmediğiniz ilaçları kullandığınızda o ilaçlardan hangi dozlarda almanız gerektiğini de kestiremezsiniz. Ek olarak bir süre sonra bakteriler o ilaçlara karşı da bağışıklık kazanabilir.

HER YIL 78 MİLYON İNSANA BULAŞIYOR
Fakat bu bakteri giderek artan ve halk sağlığını tehtit eden bir problem haline gelmektedir. Dünyada, gonore her yıl yaklaşık 78 milyon insana bulaşmaktadır. Son yıllarda bu sayı, H.İ.V. Korkusunun azalmasına bağlı olarak prezervatif kullanımının azalması sebebiyle artmaktadır. Bununla beraber başarısız tedaviler ve insanoğluın seyahat ederek bu hastalığı başka ülkelere taşıması da bunda bir etkendir.

İlaca dirençli bakteriler son yıllarda bir çok ülkede, özellikle Hindistan, Çin, Endonezya, cenup Amerika, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nin bir kısmınde artmıştır. Tutarlı veri eksikliği sebebiyle Afrika’daki yada Ortadoğu’daki eğilimler hakkında çok azca şey biliniyor.”

Etiketler

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikkatinizi Çekebilir

Close
Close