SağlıkYaşam

Karaciğer kanserine yol açan etkenler

Günlük hayatta bilmeden yapmış olduğumuz beslenme alışkanlıkları kansere davetiye çıkartıyor. Kanserin niçin bu kadar çok arttığına anlam veremesek de, uzmanlarımız bilmeden yapmış olduğumuz bazı beslenme alışkanlıklarının karaciğer kanserine neden olduğunu ortaya çıkardı. İşte kansere neden olan o etkenler…

Açıkta satılan kuruyemiş ve baharatlara dikkat
Prof. Dr. Kömürcü, açıkta satılan kuruyemişlere dikkat etmemiz gerektiğini belirtti. Açıkta satılan kuruyemişler, baharatlar içinde aspergillus mantarında bulunan aflatoksin adlı toksin bulunduruyor. Bu toksin ilerleyen zamanlarda karaciğer kanseirne neden olabiliyor.

Prof. Dr. Kömürcü, tüketilen besinlerde aflatoksin olmamasına dikkat edilmesi gerektiğini belirterek “Küflenmiş gıdalarda bulunan aflatoksin isimli ‘zehirli’ madde zamanla vücutta birikip karaciğer hücrelerinde yapı değişimine yol açarak, bir süre sonra kansere neden olabiliyor” dedi.

Dünyada 1 milyondan fazla kişinin ölümüne neden olan karaciğer kanseri, bilinçsiz ilaç tüketimi sonucunda da ortaya çıkabiliyor.

şuursiz antibiyotik ve soğuk algınlığı ilaçlarının kullanılması oldukca sakıncalı olabiliyor. Bu nedenden dolayı bilinçsiz ilaç kullanımından uzak durmalı, herhangi bir ilacı kullanırken muhakkak bir uzmana danışarak almalıyız.

Karaciğer kanserinde bu emarelere dikkat!
Çok sinsi bir hastalık olan karaciğer kanseri son evrelerine kadar emareler vermeden ortaya çıkmaktadır. Bu nedenden dolayı karaciğer kanserinin erkenden vermiş olduğu emarelere dikkat etmek gerekir.

İşte karaciğer kanserinin en erken emareleri

  1. Karın bölgesinde Kilo kaybı
  2. İştahsızlık
  3. İdrar renginde koyulaşma
  4. Karın bölgesinden sırta vuran ağrı karaciğer kanserinin en erken emareleri arasında yer almıştır.
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close