Anne ve ÇocukCinsellik

Hamileyken İlişkiye Girilir mi?

Hamilelik boyunca cinsel ilişkide bulunmakta herhangi bir sakınca yoktur. Cinsel ilişki, anne adayının rahat hissettiği haftalara kadar serbesttir.

Bu noktada cinsel ilişki için belirleyici olan; gebeliğin sağlıklı ilerleyip ilerlemediğidir. şu demek oluyor ki gebelik riskli ise, çiftin cinsel ilişki için mutlaka doktoruna danışması gerekmektedir. Hamilelik sürecinde ortaya çıkan sorunların doğrultusunda cinsel ilişkini kısıtlanması gerekebilir. Özellikle düşük riski, erken doğum riski, kanama ve enfeksiyon şeklinde sorunlar hamilelik sürecinde cinsel ilişkiyi sınırlandırmaktadır.

Cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi?
Bebek, rahim içinde gebelik kesesinde gelişimini sürdürmektedir. Bu kesenin içerisi rahim içi sıvılarla doludur. Hem konum, bununla birlikte kese yardımıyla ilişki sırasında temas mutlaka söz konusu değildir. Bundan dolayı de bebeğe zarar gibi bir durum söz mevzusu değildir. Yalnızca, riskli gebeliklerde cinsel ilişki, yaşamsal tehlike doğurabilir. çünkü de riskli gebeliklerde doktora cinsel ilişki mevzusunda mutlaka danışılmalıdır. Bunun dışında cinsel ilişki için öncelikle akıntı, kanama ve enfeksiyon varlığının göz önünde bulundurulması gerekir. Bu belirtilerin olmamasıyla birlikte doktorunuzun düşük tehlikesi gibi riskli gebelik durumunuz hakkında ihtarda bulunmadıysa ve ilişki sınırlandırılmanız yoksa cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

Hanımların bu aşamada dikkat etmesi ihtiyaç duyulan öteki mevzu ise; orgazmı esnasında rahim kasılmalarının gebelikle beraber artacağıdır. Bu durumdan kaygı edilmemelidir. Hamilelikte cinsel ilişki dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan önemli bir konudur. Çiftlerin cinsel ilişki kararından önce kesinlikle doktora başvurması ve önerileri doğrultusunda hareket etmesi gerekir. İlişki esnasında ya da ondan sonra herhangi bir kanama durumu meydana geliyor ise zaman kaybetmeden bir an önce doktora başvurulması önerilmektedir.

Hamilelikte prezervatif kullanılmalı mı?
Hamilelikte meydana gelebilecek enfeksiyonlar oldukça tehlikelidir. çünkü de her süre için prezervatif kullanmak daha doğru ve güvenli bir tercih olacaktır. Ek olarak kayganlaştırmak amacı ile krem ya da losyon biçimı ürünlerden uzak durulması gerekir.

Hamilelikte kaçıncı aya kadar cinsel ilişki yaşanabilir?
Şayet anne adayının düşük yahut erken doğum hikayeleri mevcut ise veya tüp bebek şeklinde yardımcı üreme yöntemleri ile hamile kalınmış ise, hamilelik öncesi servikal yetmezlik tanısı konulmuş ve genital enfeksiyona sahip anne adaylarının, doktorun izin vermediği takdirde cinsel ilişkide bulunması sakıncalıdır. Şayet hamilelik sağlıklı ilerliyor ve herhangi bir tıbbi sakınca söz mevzusu olmuyor ise cinsel ilişkide bulunulabilir. Anne adayı kendini iyi hissettiği her ayda cinsel ilişkide bulunabilir.

Sadece gebeliğin son üç aylarında spermin prostaglandin hormonu içermesi nedeni ile serviksin açılmasına ve meme başının ihtarlması ile orgazmın neden olduğu oksitosin salınımı rahim kasılmalarına yol açabileceği riski ile cinsel ilişki sıklığı azaltılmalı ve meme başı ihtarmından kaçınılmalıdır.

Hamilikte cinsel ilişkinin yasak olduğu durumlar:

 1. Düşük tehlikesi
 2. Erken doğum riski
 3. Nedeni belirlenemeyen vajinal kanama
 4. Gebelik kesesinin erken açılması ve suyun gelme riski
 5. Plasentanın rahim ağzına yerleşmesi
 6. Baba adayının cinsel yolla bulaşan hastalığa haiz olması
 7. Anne talibinın HPV virüsünü taşıyıcı olması
 8. Tek gebeliklerde son 1 ay, çoğul gebeliklerde ise son 3 ay cinsel ilişkide bulunulmaması önerilir.

 

Hamilelikte cinsel ilişki için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 1. Doktorun yasakladığı dönemlerde kesinlikle cinsel ilişkide bulunulmaması gerekir.
 2. Cinsel ilişki esnasında veya daha sonra kanamanın olması halinde kesinlikle doktora başvurulması gerekir.
 3. Kimyasal kayganlaştırıcı maddelerin kullanılmaması önerilir.
 4. Aromalı prezervatif kullanımından uzak durulması gerekir.
 5. Cinsel birliktelikte doktorunuzun önerdiği pozisyonlar tercih edilmelidir.
Etiketler

İlgili Yazılar

“Hamileyken İlişkiye Girilir mi?” için 2 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikkatinizi Çekebilir

Close
Close