Anne ve ÇocukYaşam

Ergenlik dönemindeki çocuğa nasıl davranılmalıdır?

Anne-baba olmak dünyadaki en zor iş. Çocuğunuzun doğumuyla süregelen bu yolda ebeveynlik bir dönüşüme tanık olmakla ilgilidir. Peki, çocuğunuzu hayata nasıl hazırlamalısınız?

Ergenlik dönemindeki çocuğa nasıl davranılmalıdır?

Çocuğun büyümesiyle aldığı kararlar, yaptığı eylemler ve seçimleri de değişecektir. Yaşamı süresince doğru kararlar vermesi ve mutlu olması her ebeveynin istediği şeydir. Çocuğunuzu hayata hazırlamak için yapmanız ihtiyaç duyulan bazı ipuçlarını açıklıyoruz.

1- Anne babalar belli bir vakit sonrasında düşünce ayrılıkları yaşayabilir ve boşanma kararı alabilir. Çocuğunuzun bu durumdan etkilenmesine izin vermeyin. Sizi ve sorunlarınızı yargılamayacak ve durumun düzelmesi için çalışacak bir kişiden yada uzmandan destek alın.

2- Çocuğunuzun hayatında birçok arkadaşın olacak, onun yalnızca bir anne ve bir babaya ihtiyacı var. Bugün çocuğunuzun arkadaşı olursanız yarın belli bir konuda aranıza sınır koymaya kalktığınızda sizi dinlemeyecektir. O yüzden çocuğunuzun arkadaşı olmayın!

3- Kendinizi onun yerine koyun ve problem, “ben bu ailenin çocuğu olsaydım iyi mi hissederdim?”

4- Konuşmalarda dikkatini çekin. Onun tarafından dinlenilmek için, gözüne bakın ve “ben seninle mevzuşmak istiyorum” veya “ben sana asla söylemediğim bir şeyi söylemek isterim” gibi dikkatini çekecek cümleler kullanın. Elbette, söyleyecekleriniz doğru olmalı, ona karşı her vakit dürüst olun.

5- Amaçlarınız çocuğu etkilemek değil, onu denetim etmek olmalı. Kontrol ve tesir arasında fark var. Denetim dışarıdan empoze edilir. Tesir dâhili olarak çalışır, ihmal etmeyin.

6- Çocuğunuzla asla savaşmayın. Kazandığınızı sansanız bile kaybedersiniz. Çocuğunuz sizi bir kavgaya veya öfkeli bir duruma düşürmesine izin verirseniz, sizi denetim etmesine de izin vermiş olmuş olursunuz.

7- Çocuklarımızın mutlu ve güvenli olması istediğimiz en önemli iki durumdur. Ancak gerçekleri kabullenerek çocuğun seçimlerini, eylemlerini ve aldığı kararları kabul etmeliyiz. Bu hareketimiz onu daha mutlu ve güvenli hissettirecektir.

8- Çocuğunuzun büyümesi bir olay değil süreçtir. Büyüdüğü sınırlar içerisinde ona özgürlüğünü gösterin.

9- Yaşamı süresince yanında siz olmayacaksınız, yapacağı hatalar doğru yolu bulmasını sağlayacak ve onu geleceğe daha iyi hazırlayacaktır, ihmal etmeyin.

10- Çocuğunuzla sex hakkında konuşmayacaksanız, görevi yerine getirebilecek başka bir aile üyesini bulun. Çocuğunuzun doğru bilgi aldığından emin olun.

11- Yardımcı olun. Çocuklarınıza destek verdiğinizi göstermenin en iyi yolu, onlara tavsiye vermemek ve bunun yerine sual sormaktır.

12- Çocuklarınıza lider olun. Karşılıklı saygı göstermeyi öğretin. Kuralları ve neticelarını gösterin. Hata yaptığı zamanlarda cezalandırmak yerine doğrusunu öğretin.

Etiketler

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikkatinizi Çekebilir

Close
Close